Det blev spillerne forstyrret af ved VM

Offentliggjort Sidst opdateret

Til VM følte spillerne sig forstyrrede i deres sportslige forberedelser, og det har de lært af til EM. Her er et overblik over forløbet i Qatar:

* Før VM-slutrunden var der i vestlige lande fokus på menneskerettigheder særligt relateret til migrantarbejderes forhold i Qatar.

* I dagene op til Danmarks første kamp tog ”One Love”-anførerbindet fokus. Bindet, der hylder tolerance og mangfoldighed, blev brugt af Danmark op til slutrunden. Af frygt for sportslige konsekvenser og straf fra Fifa, valgte DBU ikke at benytte bindet under VM.

* For at undgå flere spørgsmål til Kasper Hjulmand og spillerne om Qatar, menneskerettigheder og anførerbind arrangerede DBU et pressemøde med fodbolddirektør Peter Møller, direktør Jakob Jensen, og formand Jesper Møller, der længe havde været i flyverskjul, efter Danmarks første VM-kamp. Det lykkedes aldrig at få lagt helt låg på debatten, men pressemødet gav færre Qatar-relaterede spørgsmål til Hjulmand og spillerne.

* På banen præsterede Danmark langt under forventning. Premieren mod Tunesien endte uden mål, dernæst tabte Danmark knebent 1-2 til gruppefavoritten Frankrig. Danmark kunne avancere med sejr i den sidste kamp over upåagtede Australien, men et tandløst dansk hold tabte 0-1 og fløj hjem den efterfølgende dag.

* På bagkant af slutrunden indrømmede DBU-topfolk i forskellige interviewsammenhænge, at unionen bar ansvaret for ikke at have givet spillere og trænerstab tilstrækkeligt med ro til udelukkende at fokusere på fodbold under VM.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu