DHF om Wilbek-fravær: Han var utilpas

Foto: Claus Fisker /Scanpix

Spaniernes håndboldlandstræner Valero Rivera er skuffet over, at kollegaen Ulrik Wilbek ikke dukkede op på det officielle pressemøde efter VM-finalen og det danske 19-35-nederlag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Dansk Håndbold Forbund siger imidlertid til TV2, at der var en meget god grund til, at landstræneren i stedet sendte pressechef Finn Tage Jensen til pressemødet.

Ifølge forbundet blev pressemødet først holdt halvanden time efter kampen, og da Wilbek i mellemtiden havde fået det skidt, var han taget hjem til hotellet. Forinden havde han dog svaret på spørgsmål fra de danske journalister i mixed zone.

Ved håndboldslutrunder er det normalt sådan, at hvert hold skal stille med en træner og en spiller til det obligatoriske pressemøde efter kampen.

Det er oftest ikke særligt velbesøgt, fordi de fleste journalister interviewer spillere og trænere i den såkaldte mixed zone, som ligger i forbindelse med omklædningsrummene.

/ritzau/