Det var ikke mange ord, der slap ud fra den argentinske VM-trup oven på 0-4-ydmygelsen mod Tyskland i lørdagens VM-kvartfinale.
Landstræner Diego Maradona kom dog med et svar, da han blev spurgt, om han overvejer at trække sig fra posten.
- Det må jeg først tale om med min familie og spillerne om, sagde den dybt rystede træner.
- Dette er det værste nederlag i mit liv, det var et lavpunkt. Drømmen er afsluttet, vi manglede kreativitet, sagde 49-årige Maradona.
Argentinas højtprofilerede stjerner havde håbet at levere den første VM-triumf siden 1986, da Maradona var anfører. Derfor er nederlaget svært at kapere.
- Det gør virkelig ondt. Vi vidste, at det ville blive svært, og at de ikke ville tillade os at angribe. Vi scorede ikke, og vi kan ikke sige noget til deres sejr, sagde angriberen Carlos Tévez.
Argentina er ved de seneste fem VM-slutrunder maksimalt nået frem til kvartfinalen. Seneste finale var i 1990, da sydamerikanerne tabte 0-1 til det daværende Vesttyskland.
/ritzau/
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet