Djokovic ansætter sin tidligere rival Murray som træner
Novak Djokovic og Andy Murray skal arbejde sammen fra det nye år. (Arkivfoto). Foto: Asanka Brendon Ratnayake/Ritzau Scanpix
Andy Murray, der indstillede karrieren i sommer, bliver en del af Novak Djokovics trænerteam.
Et opsigtsvækkende makkerpar tager form fra starten af det nye tennisår.
Således oplyser den mangeårige verdensetter Novak Djokovic, at han fra januar ansætter sin tidligere konkurrent Andy Murray som træner.
Det skriver AFP.
- Jeg er meget begejstret for, at en af mine største rivaler skal være på samme side af nettet med mig, nu som træner. Jeg ser frem til at starte sæsonen med ham og have ham ved min side i Melbourne, hvor vi har delt mange store minder igennem vores karrierer, lyder det fra Djokovic.
Med Melbourne henviser Djokovic til årets første grand slam-turnering, Australian Open, som han selv har vundet ti gange.
I fire af finalerne slog han netop Murray, der aldrig vandt turneringen.
De har i alt mødt hinanden 36 gange, hvoraf Djokovic har vundet 25 af dem.
Djokovic er rekordholder med 24 grand slam-titler i single. Murray, der har vundet tre af slagsen, stoppede karrieren efter sommerens OL.
Djokovic og Murray er begge 37 år og kender hinanden tilbage fra juniortiden. De har aldrig skjult på, at de uden for banen har haft et godt forhold til hinanden, selv om de også var konkurrenter.
/ritzau/
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker