DM-drømme sat på stand-by
Foto: Fra venstre er det Susanne Pedersen, Sabine Borre Larsen og Jette Vieg.
Fra venstre er det Susanne Pedersen, Sabine Borre Larsen og Jette Vieg.
Frem Sakskøbing fik klø i topkampen og vinder ikke Elitedivisionen.
Frem Sakskøbing fik klø i søndagens ultimative topkamp i Elitedivisionen i bordtennis. Men 2-6-nederlaget til Københavns BTK er ikke ensbetydende med, at Frem ikke kan vinde det danske holdmester. Men DM-drømmene er sat på stand-by.
Frem varmede lørdag eftermiddag op til topbraget, da Hillerød blev besejret 6-1 i en kamp, hvor Jette Vieg var ene om at tabe en af sine kampe. Storsejren skulle således være et godt rygstød til topdysten mod København, men ingen af Frem-spillerne ramte deres niveau - og dette er forklaringen på det klare nederlag.
Frem kunne med med et beskedent 5-6-nederlag reelt have vundet Elitedivisionen. Nu bliver det efter alt at dømme København, der vinder Elitedivisionen foran enten Frem eller Vedbæk. Det afgøres i sidste spillerunde i weekenden 20.-21. februar, hvor Frem møder bundproppen Virum-Sorgenfri. Fjerdepladsen, der er ensbetydende med den sidste plads i DM-semifinalerne, går enten til Ballerup eller Sisu/MBK.
- Nu venter Vedbæk formentlig i semifinalen, men selv om vi har tabt to gange 5-6 til dem, tror jeg, at de frygter os, siger Jette Vieg. Semifinalerne skal spilles i marts.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde