Dobbelt op på prisfronten for van Persie

Først var det kollegerne i den engelske spillerforening, der udnævnte hollænderne til årets spiller, og nu har sportsjournalisterne fulgt trop.

Sammenslutningen af engelske fodboldskribenter, FWA, har foretaget en afstemning, og her vandt Arsenal-spilleren med stor afstand til Manchester United-spilleren Wayne Rooney på andenpladsen og dennes holdkammerat Paul Scholes på tredjepladsen.

Udnævnelsen falder efter en sæson, hvor Robin van Persie indtil videre har scoret 27 mål for Arsenal i Premier League, hvilket lige nu gør ham til topscorer foran Rooney, der har lavet 26 mål.

- Kvaliteten af hans mål, angrebsbevægelser og hans konstante præstationer i en turbulent sæson for "The Gunners" har været iøjnefaldende.

- Det store stemmeflertal viser den generelle opfattelse af, at han har været sæsonens klart mest enestående individuelle spiller, siger Steve Bates, der er formand for FWA.

/ritzau/

Foto: Philip Brown /Scanpix

Det er åbenbart svært at blive uenig om, at Robin van Persie har været den bedste spiller i den engelske Premier League i denne sæson.

Offentliggjort Sidst opdateret