Dolberg rejser hjem til sine nyfødte tvillinger
Kasper Dolberg startede inde i kampen mod Kasakhstan. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Kasper Dolberg skiftes ud af landsholdstruppen til fordel for Matt O'Riley fra Celtic.
Kasper Dolberg har haft en travl uge, som kulminerede med landsholdscomeback lørdag aften, og nu rejser han hjem til Belgien.
Dansk Boldspil-Union (DBU) oplyser på X, at Anderlecht-angriberen skiftes ud af landsholdstruppen og erstattes af Matt O'Riley fra Celtic.
På hjemmefronten har Kasper Dolberg nemlig nok at se til. For nylig blev han far til tvillinger.
- Kasper Dolberg rejser hjem til Belgien, så han kan være sammen med sine nyfødte tvillinger og sin kæreste.
- Alt er godt, men landstræner Kasper Hjulmand besluttede sammen med Dolberg allerede ved udtagelsen, at han ville tage hjem efter kampen mod Kasakhstan for at være hos sin familie, skriver DBU.
Kasper Dolberg blev efterudtaget til landsholdet sidste søndag, da Philip Billing måtte trække sig med en skade. Og fordi han lige var blevet far, fik han lov at møde lidt senere ind i landsholdslejren.
Lørdag fik han comeback mod Kasakhstan, efter at han havde været ude af landsholdsvarmen siden VM i Qatar sidste år.
Matt O'Riley, som nu får chancen, har endnu sin debut på A-landsholdet til gode. Midtbanespilleren fra Celtic har dog tørnet ud for U21-landsholdet.
Han er født i England og har spillet landskampe for England på ungdomsniveau, men i begyndelsen af 2022 blev han for første gang udtaget til det danske U21-landshold.
Det skete, efter at han selv havde ytret ønske om at trække den røde trøje over hovedet. Det kunne dog ikke lade sig gøre, hvis ikke det var fordi, at han har en dansk mor.
Den 22-årige Celtic-spiller er i gang med sin anden sæson som stensikker fast mand i sin skotske klub, og mod San Marino i den kommende uge kan han altså få landsholdsdebut i rødt og hvidt.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker