Døllefjelde kom let videre

Døllefjede-Musses angriber Nicky Bertelsen havde på forhånd bebudet, at det ville blive noget af en walk over for markedsbyens spillere at vinde det lokale kvalifikationsstævne til DM i futsal. Og hvor fik den gode Bertelsen dog ret.
 
Døllefjelde behøvede kun to kampe til at overbevise om, at de rettelig skal repræsentere Lolland-Falster ved DM-finalestævnet for anden gang. Døllefjelde blev reel kun udfordret i første halvleg af den første kamp mod Toreby-Grænge, hvor de rustne - julefrokost? - ben lige skulle i gang.
 
En 2-1 føring ved pausen blev udbygget i det sidste kvarter til en sikker gevinst på 8-3. I den næste kamp blev Systofte udraderet 10-2, og så var det slut, for Maribo, der kun stillede med seks spillere, var i mellemtiden blev ramt af skader og manglende lyst til at fortsætte, så de trak sig fra den sidste kamp, som Døllefjelde altså vandt uden at spille.




Maribo meldte fra til den sidste kamp ved DM-kvalstævne i futsal

Offentliggjort Sidst opdateret