Dommer er tilfreds med voldsom VM-finale

14 gule og ét rødt kort, en lang række voldsomme tacklinger samt højlydte protester fra spillerne.

VM-finalen i fodbold mellem Spanien og Holland blev en voldsom affære. Alligevel er manden i sort, Howard Webb, tilfreds med måden, han håndterede den på.

- Vi føler ikke, at vi havde andre valg end at gribe kampen an, som vi gjorde. Vi gik derfra og følte os tilfredse med, at vi havde udført et svært stykke arbejde under vanskelige forhold, så godt vi kunne, siger Webb på vegne af kampens dommertrio.

Efter finalen rasede de hollandske spillere mod Webb. Både over spaniernes sejrsmål samt over flere situationer, hvor de ville have en spansk spiller udvist.

Modsat er Webb blevet kritiseret for ikke at udvise Nigel de Jong for de støvleknopper, som hollænderen stemplede i brystkassen på spanske Xabi Alonso.

Den engelske dommer indrømmer, at det ikke var en nem kamp at dømme.

- Det er én af de hårdeste kampe, vi nogensinde kommer til at være involveret i. Vi mener, at vi arbejdede hårdt for at bevare fokus på fodbolden så vidt som muligt, siger Webb, der trods alt tager "fantastiske minder" med sig hjem fra Sydafrika.

/ritzau/

Trods store protester og et hav af gule kort og ét rødt kort er den engelske fodbolddommer Howard Webb tilfreds med sin måde at styre VM-finalen på.

Offentliggjort Sidst opdateret