Dortmund er forfærdelig skuffet over Götze-tab
Det er en skuffet klub, den unge profil Mario Götze efterlader til sommer. Det fortæller Borussia Dortmunds administrerende direktør, Hans-Joachim Watzke, til klubbens hjemmeside.
- Vi er selvfølgelig forfærdeligt skuffede, men understreger, at både Mario og hans rådgiver har opført sig korrekt i forhold til kontrakten, siger Hans-Joachim Watzke.
Götze og hans rådgiver, Volker Struth, fortalte Dortmund om handlen for flere dage siden, men de forsvarende mestre har aldrig hørt noget fra Bayern München.
Timingen af offentliggørelsen af handlen er ganske spektakulær, da Dortmund onsdag aften spiller den første af to semifinaler mod Real Madrid i Champions League.
Men ifølge Dortmunds hjemmeside vil handlen ikke betyde noget for det unge holds fokus, og den beder i meddelelsen på hjemmesiden alle fans om at respektere den kommende Bayern-spiller under semifinalerne og til de resterende Bundesligakampe.
- Sammen med træner Jürgen Klopp beder sportsdirektør Michael Zorc alle BVB Dortmund-fans om at støtte Mario Götze betingelsesløst ligesom alle andre spillere i de sidste kampe i sæsonen, skriver klubben.
- Særligt i de vigtige Champions League-semifinaler imod Real Madrid.
Bayern München møder allerede tirsdag aften FC Barcelona i den anden semifinale.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde