Dortmund står på spring til Champions League-målrekord
Borussia Dortmund har foreløbig scoret 19 gange i Champions Leagues gruppespil i denne sæson. Med en scoring onsdag mod Real Madrid vil tyskerne matche den hidtidige rekord. Arkivfoto. Foto: AP/Martin Meissner
AP/Martin Meissner
Borussia Dortmund kan blive historiens mest scorende hold i Champions League-gruppespillet onsdag i Madrid.
Borussia Dortmund kan med en enkelt scoring onsdag aften ude mod Real Madrid sætte målrekord i Champions League.
Før den sidste gruppekamp har Dortmund-træner Thomas Tuchels mandskab scoret 19 mål i gruppespillet.
Dermed mangler det tyske storhold blot at score en enkelt gang for at matche rekorden på 20 mål, som deles af Real Madrid, FC Barcelona og Manchester United.
Lykkedes det at score to eller flere gange i den spanske hovedstad har Dortmund målrekorden for sig selv.
Det er især de to gruppekampe mod polske Legia Warszawa, der har pyntet på tyskernes målkonto.
Dortmund åbnede i september gruppespillet med en 6-0-sejr i den polske hovedstad. Det modsatte opgør for to uger siden endte med en 8-4-sejr til tyskerne.
Thomas Tuchels spillere har desuden slået portugisiske Sporting 1-0 og 2-1 og spillet 2-2 på hjemmebane mod onsdagens modstander, de forsvarende Champions League-mestre fra Real Madrid.
Real Madrid scorede i 2013/14-sæsonen selv 20 gange i gruppespillet på vejen mod klubbens tiende Champions League-titel.
Manchester United gik også hele vejen og vandt Europas største klubturnering, da briterne i 1998/99-sæsonen scorede 20 mål på vej videre fra gruppefasen.
Både Real Madrid og Dortmund er sikre på at avancere til forårets ottendedelsfinaler før onsdagens duel.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker