Dortmund-stjerne plaffer Rønnow i sænk i 6-0-sejr
Serhou Guirassy passerede fire gange Frederik Rønnow fra kort afstand i lørdagens storsejr til Dortmund. Foto: Ina Fassbender/Ritzau Scanpix
Angriberen Serhou Guirassy lavede fire mål, da Dortmund bankede Union Berlin 6-0 i Bundesligaen.
Serhou Guirassy var i hopla, da Dortmund lørdag aften rundbarberede Frederik Rønnow og Union Berlin med hele 6-0.
Angriberen fra Guinea lavede alle sine fire træffere efter pausen i eller omkring det lille felt foran Rønnows bur og efter forarbejde fra holdkammerater.
Maximilian Beier var én af assistmagerne, og han lukkede til allersidst også festen, som var blevet indledt i midten af første halvleg, da Rønnow blev passeret af holdkammerat Diogo Leites forsøg på at blokere et indlæg.
28-årige Guirassy skiftede i sommer til Dortmund efter at have lavet 28 mål i 28 kampe for Stuttgart i sidste sæson.
Helt så flittig har han ikke været for Dortmund, men med lørdagens fire mål er han oppe på 13 mål for klubben i Bundesligaen.
Derudover har han lavet 10 mål i 10 kampe i Champions League, hvor han aktuelt er topscorer foran den tidligere Dortmund-stjerne Robert Lewandowski.
Sejren var den første i ligaen for den nye Dortmund-træner Niko Kovac, som for tre uger siden afløste Mike Tullberg. Danskeren, der er U19-træner i Dortmund, fik tre kampe på sidelinjen for førsteholdet og var ubesejret efter fyringen af Nuri Sahin.
Dortmund rykker med storsejren op på tiendepladsen i Bundesligaen. Herfra er der en håndfuld point op til det europæiske felt og syv point op til Freiburg på fjerdepladsen, som giver en billet til Champions League.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker