Dortmunds ulykkesfugl står foran ny lang skadepause
Marco Reus har fået en korsbåndsskade. Foto: /ritzau/AP/A3430/_bernd Thissen
/ritzau/AP/A3430/_bernd Thissen
Marco Reus er ude i flere måneder efter en korsbåndsskade, som han pådrog sig i pokalfinalen.
Den tyske landsholdsspiller i fodbold Marco Reus er blandt sportens mest skadesplagede spillere.
Lørdag aften kom Dortmund-spilleren til skade i den tyske pokalfinale mod Eintracht Frankfurt og måtte lade sig udskifte i pausen. Det har vist sig at være en meget alvorlig skade.
Han står foran flere måneders pause på grund af en korsbåndsskade i højre knæ. Det skriver Borussia Dortmund på klubbens hjemmeside.
De kommende dage skal han gennemgå flere undersøgelser, før klubben vil komme med sin endelige prognose for, hvor lang tid han forventes ude. I første omgang forventes skadespausen at vare i "flere måneder".
Det er langt fra første gang i karrieren, at Marco Reus er skadet. Han missede både VM 2014 - hvor Tyskland blev verdensmestre - og EM 2016 på grund af skader.
Fra marts til november 2016 var han således ude med en lyskeskade.
Derfor har han i den forgangne sæson blot spillet 24 kampe for Dortmund på tværs af alle turneringer.
Dortmund endte med at vinde lørdagens pokalfinale med 2-1. Stillingen var 1-1, da Reus blev udskiftet.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker