Hvem skal erstatte Danmarks skadede anfører, Daniel Agger, i midterforsvaret, når fodboldlandsholdet i næste måned møder Cypern og Portugal i de afgørende EM-kvalifikationskampe?
Svaret på det spørgsmål kan meget vel ligge i Farum, siger Danmarks Radios fodboldekspert Jan Kalborg.
Han ser FC Nordsjællands midterforsvarer Andreas Bjelland som en oplagt afløser.
- Hvis man ser på Aggers rolle på holdet, så kunne Andreas Bjelland sagtens være et rigtig godt alternativ.
- Han er venstrebenet og en spændende forsvarsspiller, og han er dygtig på bolden. For mig at se vil det ikke være nogen dårlig idé at bruge ham på den plads, som Agger normalt har, vurderer Jan Kalborg.
Daniel Agger, som ofte har været skadet gennem sine seks år på landsholdet, har brækket flere ribben og er ude i cirka fire uger.
- Vi må se i øjnene, at Agger er lidt skrøbelig rent fysisk, så han vil være ude i perioder. Der er det rart at vide, at vi har en spændende venstrebensspiller i Bjelland.
- Jeg ser hans fremtid på samme niveau som Daniel Agger. Der ligger en stor fremtid for Andreas Bjelland i Europa, roser Jan Kalborg.
Også venstrebacken Nicolai Boilesen er skadet og går glip af kampen den 7. oktober på Cypern og den sandsynligvis afgørende kamp om førstepladsen mod Portugal fire dage senere i København.
Her vurderer Jan Kalborg, at der er flere muligheder som Patrick Mtiliga og Michael Silberbauer, mens også højrebacken Lars Jacobsen kan spille pladsen.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde