Fredag kunne de to store danske tv-kanaler således oplyse, at de har skrevet kontrakt med det internationale fodboldforbund Fifa om rettighederne på alle platforme til alle forbundets mesterskaber mellem 2015 og 2022.
Det betyder, at kvindernes VM i 2015 og 2019 og Confederations Cup i 2017 og 2021 også bliver vist på de to kanaler. Aftalen er kommet i hus i samarbejde med to norske og to svenske tv-stationer.
- På TV 2|SPORTEN tænker og planlægger vi langsigtet, og det er købet af VM-rettighederne i 2018 og 2022 et klart udtryk for.
- Vi vil være hele Danmarks hjemmebane både nu og i fremtiden, og vi vil også fremover dyrke de store sportsbegivenheder, som er endnu mere end stor sport, siger TV 2's sportschef, Frederik Lauesen.
Når det gælder VM-fodbold for herrer garanteres det, at mindst 46 af de 64 kampe skal vises på TV 2 og DR. Fordelingen af turneringerne og kampene vil finde sted senere.
Aftalen glæder også DR Sportens chef, Tine Bendix.
- Det er vigtigt for DR at kunne vise de store, fælles sportsbegivenheder, som optager og samler danskerne.
- Det er helt usædvanligt, at aftalerne er så tidligt på plads, og kontrakten er samtidig et resultat af en forbilledligt samarbejde mellem seks nordiske tv-stationer, siger hun.
I forvejen ligger det klart, at DR og TV2 også har retten til at vise kampe fra VM i 2014 i Brasilien og fra sommerens EM i fodbold i Polen og Ukraine.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde