Der var lige ved at være panik før lukketid, da Lotte Friis skulle svømme finale på 1500-meter fri. Undervejs i opvarmningen revnede hendes svømmedragt nemlig, og så måtte hun have en ny på. Det er ikke helt let, fordi de sidder stramt til.
- I sådan en situation bliver det jo en lille smule hektisk, og så begynder man at svede. Det gør det ikke nemmere at komme i dragten, så jeg måtte have hjælp af Rikke Møller Pedersen, siger Lotte Friis, som dog ikke lod sig ryste af det lille uheld og gik direkte ud og tog guld.
Søndag har hun endnu en chance for at hente en medalje, når det gælder 400-meter fri. Og selv om danskeren ikke er favorit på den distance, tror hun på et godt resultat.
- Nu skal jeg jo først lige kvalificere mig til finalen, men det burde være muligt, også selv om jeg bare skal så slet som muligt videre, siger Friis, der allerede tidligt søndag formiddag skal i poolen igen til det indledende heat.
Det kræver selvfølgelig, at svømmedragten holder, og at hun har en ekstra med i tasken, men det skulle der være sørget for.
- Jeg har heldigvis fået rigeligt med dragter herned af min sponsor, så jeg har også én til søndag, siger Friis, der er dyr i drift.
Hun kasserer sine dragter efter bare én dags brug.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker