Den norske landstræner Egil "Drillo" Olsen har det op til lørdagens EM-kvalifikationskamp mod Danmark helt fint med, at hans spillestil bliver kritiseret som destruktiv og kedelig i Danmark.
- Nogen kalder det, jeg står for, destruktivt - og det er helt fint, synes jeg. Jeg har aldrig fundet det mere underholdende at spille boldene bagud end fremad, siger Drillo til VG's netavis.
Han mener selv, at hans hold spiller med stor aggressivitet og med tanke på at komme fremover banen, og så peger han på, at de lange afleveringer også kræver noget.
- Det er sværere at slå en lang end kort aflevering, og det er en større præstation at gøre det med stor præstation, mener han.
- Når danskerne mener, at vi er destruktive, så handler det om, at vi er stærkere defensivt end offensivt. Men det har vi også brug for at være i fodbold, for når de andre har bolden, så forsvarer vi os, siger han.
Drillo gør, hvad han kan for ikke at gå ind i en stor kamp med Morten Olsen om, hvad der er den rigtige tilgang til spillet.
- De har en helt anden måde at tænke på. Olsen er langt mere optaget af, hvordan man spiller mod et etableret forsvar.
- Jeg kan lide at møde hold, som har bolden, og vi er så stærke defensivt, at man skal være virkelig god for at score mod os, når vi er i balance, siger han.
At han ikke ønsker en stor ordkrig med danskerne inden kampen på lørdag gøres klart ved, at han har bedt sin medierådgiver om at tale med spillerne og bede dem tænke sig godt om, før de udtaler sig til pressen om danskerne.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde