Ecuador-træner ærgrer sig over dommeren efter VM-exit
Dommeren må påtage sig en del af ansvaret for, at Ecuador ikke fik mere end 0-0 i onsdagens VM-kamp mod Frankrig, mener landstræner Reinaldo Rueda.
Han kunne fra bænken se sin anfører, Antonio Valencia, blive smidt ud for en hård tackling midt i anden halvleg, mens Frankrigs Mamadou Sakho slap uden advarsel efter en noget voldsom albueføring i første halvleg.
Resultatet betyder, at Ecuador er færdig ved slutrunden.
- Det, der skete, var ærgerligt. Det er op til den komité, som kigger efter disse ting, at bedømme dommerens præstation, siger Rueda ifølge AFP om situationen med Sakho og tilføjer om dommer Noumandiez Doue:
- En del af hans 50-50-beslutninger var ikke ideelle.
Samtidig antyder træneren, at udvisningen af Antonio Valencia var forkert.
- Det er en skam, men sket er sket. Der er ikke noget at gøre ved det nu.
- Vi mistede en vigtig spiller for vores struktur, og det var svært at holde fast i uafgjort, men vi gjorde det takket være spillernes stærke karakter, fortæller Rueda.
Den colombianske træners kontakt udløber denne sommer, men han håber at kunne fortsætte på posten.
- Min kontrakt er udløbet, og det er op til forbundet at bestemme over min fremtid. Jeg synes, vi har gjort det godt, siger Rueda.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned