Indskiftede Sergio Agüero blev matchvinder, da City fik udspillet Porto i et perfekt angreb, hvor midtbanespilleren Yaya Toure strålede ved sin uselviskhed og oplæg til det afgørende mål efter 85 minutter.
Porto havde ellers bragt sig foran 1-0 efter 27 minutter, da Silvestre Varela kom forrest på et indlæg fra anfører og angriber Hulk. Men portugisernes føring holdt ikke.
Englænderne fik lidt heldigt udlignet til 1-1, da Portos Alvaro Pereira lavede et selvmål 10 minutter inde i anden halvleg. Citys Mario Balotelli pressede Pereira i situationen, men lavede ikke frispark.
Manchester City var i store dele af kampen presset godt tilbage på banen, men alligevel lykkedes det City at snuppe sejren til slut.
I to af de øvrige sene aftenkampe i Europa League var der dansk islæt på banen og på bænken.
Landsholdsspilleren Niki Zimling spillede hele kampen for belgiske Club Brugge, som smed en føring på 1-0 og tabte 1-2 på udebane til tyske Hannover 96. Zimling havde en kreativ fod med i opspillet til belgiernes føringsmål.
Den danske landsholdsmålmand Thomas Sørensen sad på bænken i hele kampen for engelske Stoke, som tabte 0-1 hjemme til spanske Valencia.
Asmir Begovic er i øjeblikket andetvalg i Stoke, og derfor bliver Thomas Sørensen sparet i Europa League, fordi han skal være helt klar til kampene i den engelske Premier League.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde