Eggert glad for at undgå oversidderrolle

Der er indført en ny regel ved EM i håndbold, som betyder at alle hold må have samtlige 16 spillere i truppen på holdkortet. Dermed slipper landstræner Ulrik Wilbek for at sortere to mand fra inden hver kamp.

Det er en regel, som især glæder fløjspilleren Anders Eggert, som tidligere har været en af de spillere, Wilbek ofte har siet fra.

Fløjpladserne har ved de seneste slutrunder været mest besat af veteranen Lars Christiansen samt Hans Lindberg, mens Eggert eller Lasse Svan Hansen har siddet over.

- Ved sidste mesterskab kunne man ikke lade hverken Lars Christiansen eller Hans Lindberg sidde over, hvilket betød, at enten jeg eller Lasse Svan hver gang skulle sidde over. Hvis ikke os begge, husker Anders Eggert.

Eggert er derfor glad for, at Wilbek ikke er tvunget til at sende to mand på tribunen.

- Denne gang får vi lov til at være med på bænken, hvilket også betyder, at vi kan blive sendt på banen hver gang, hvis der er en, der ikke spiller godt, eller der er en kamp, hvor vi er stort foran eller har brug for noget afveksling, forklarer Eggert.

Ved tidligere slutrunder fyldte det meget, især for de spillere, som det ofte gik ud over, så de nye regler er også en stor lettelse.

- Vi er fri for at tænke på det, og vi er også fri for at sidde som oversiddere på bænken i en situation, hvor man rent faktisk godt kunne være blevet brugt, fastslår Anders Eggert.

Danmark møder - med alle skadesfri 16 mand - EM-værterne Østrig tirsdag aften i sin første kamp i slutrunden.

/ritzau/

Landstræner Ulrik Wilbek skal ikke sortere to spillere fra inden hver EM-kamp som ved tidligere slutrunder. Reglerne tillader nu samtlige 16 mand på holdkortet.

Offentliggjort Sidst opdateret