Det meddeler EHF på sin hjemmeside.
De to danskere blev fredag aften begge præsenteret for et direkte rødt kort, da de havde en batalje med lidt over et minut tilbage af Champions League-kvartfinalen i København.
Kasper Hvidt afslørede bagefter, at den ene dommer havde fortalt ham, at han ikke får karantæne i returopgøret, men med disciplinærsagen er det nu usikkert, hvad der kommer til at ske.
EHF skriver ikke noget om en eventuel mulig straf.
Kasper Hvidt er rasende over sagen.
- Jeg aner ikke, hvor denne sag ender, men andre sager må danne præcedens, siger Kasper Hvidt til spn.dk.
Tidligere i Champions League-turneringen fik både Barcelonas Sergej Rutenka og Füchse Berlins Sven-Sören Christophersen direkte røde kort.
De gav først karantæne, men efter en anke blev karantænerne ophævet.
- Vi anker helt sikkert, hvis jeg senere på ugen får karantæne. Ser man på Jespers forseelse og min forseelse, så er de ikke nær så slemme som de to andre, der ikke endte i karantæne.
- Rutenka var jo decideret uprovokeret vold. Der findes ingen retfærdighed i det system, hvis Jesper og jeg får karantæne, når Rutenka ikke fik, siger Kasper Hvidt.
Det vil være noget af en bet for AG København at skulle undvære Kasper Hvidt i returopgøret, eftersom klubbens anden topmålmand, norske Steinar Ege, er langtidsskadet.
Derfor har klubben i øjeblikket hidkaldt den tidligere landsholdsmålmand Peter Henriksen som gardering for Kasper Hvidt.
AG København vandt den første kamp med 29-23.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned