EM-dansker slipper for operation - men slutrunden er i fare
Kristina Jørgensen har spillet 123 landskampe for Danmark. (Arkivfoto). Foto: Frank Cilius/Ritzau Scanpix
Det vides ikke, om Kristina Jørgensen bliver klar til EM, efter at hun fredag pådrog sig en skulderskade.
Kristina Jørgensen var blandt navnene, da landstræner Jesper Jensen tidligere i november udtog Danmarks hold til EM.
Spørgsmålet er, om hun også ender med at deltage. Det står uklart, efter at hun fredag pådrog sig en skulderskade under en træning i Györ.
I et opslag på Instagram drager den ungarske klub ingen konklusioner, men danskeren slipper for operation.
- Efter MR-scanningen skal håndboldspilleren i samarbejde med vores klubs lægestab begynde en konservativ behandling hos det danske landshold. Om hun kan deltage i mesterskabet, der afholdes i Østrig, Ungarn og Schweiz, er endnu tvivlsomt, lyder det i opslaget.
Over for TV 2 Sport har Kristina Jørgensen forklaret, at hendes ene skulder gik af led under fredagens træning. Den blev først sat på plads, da en ambulancelæge ankom til stedet.
Af samme årsag missede hun weekendens Champions League-kamp mod rumænske Rapid Bucuresti.
26-årige Jørgensen fik debut for Danmark i 2017 og har i alt spillet 123 landskampe. I dem har hun scoret 374 mål. Hun var en del af holdet, der i sommer tog bronze med hjem fra OL.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker