EM-skuffelsen er stadig ikke væk

NFH's fire EM-spillere er tilbage i Lånlet Arena. Fra venstre Johanna Forsberg, Dione Housheer, Nikita van der Vliet og Lærke Nolsøe. Foto: Kenneth Sahlholdt

Hele NFH-truppen samlet igen efter halvanden måneds EM-pause.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING For første gang i næsten halvanden måned kunne NFH-træner Jakob Larsen i mandags byde velkommen til hele NFH-truppen.

Siden det samlede nederlag til Paris 92 i kvalifikationen til European League 22. november har fire af spillerne været med deres respektive lande til EM-slutrunden i Danmark.

Nogen med væsentligt mere succes end andre.

Johanna Forsberg spillede blot nogle få sekunder for Sverige, og det samme gjorde sig gældende for hollandske Nikita van der Vliet, mens Dione Housheer fik lidt mere tid på banen for "de orange".

Hverken Sverige eller Holland kom dog videre fra mellemrunden.

Lærke Nolsøe, til gengæld, var en væsentlig del af Danmarks succes, der dog stoppede brat i kampen om tredjepladsen og dermed en bronzemedalje, da man gik helt ned mod upåagtede Kroatien og tabte 19-25.

Antiklimaks

- Det nager mig stadig helt vildt, at vi spillede så dårligt i den kamp, men der er kun os selv at skyde skylden på nederlaget, siger Lærke Nolsøe, der erkender, at netop afslutningen blev et kæmpe antiklimaks i forhold til den turnering, man ellers havde spillet, og hvor Lærke Nolsøe selv spillede en glimrende turnering.

Skuffelsen er heller ikke blevet mindre hen over julen.

- Nej. Selv om der er er gået noget tid, tænker jeg stadig på den kamp, så det er rart at komme tilbage til klubben og få tankerne over på noget andet igen, siger landsholdsfløjen, der nu igen har NFH-logoet på sit træningtøj efter en måned i den rød-hvide dragt.

For Jakob Larsen har det også været en EM-pause, der ikke har lignet alle de andre pauser midt i sæsonen.

Den årlige tur til Club La Santa på Lanzarote blev for længst aflyst på grund af coronaen, og de aftalte samtræninger med Odense, København og Ajax, som man også skulle have mødt i en træningskamp lige inden jul, blev heller ikke til noget.

Heldigvis har den tilbageværende trup ikke været ramt af coronasmitte den seneste måned.

Ikke ramt af corona

- Vi har kun haft enkelte spillere, der har været i selvisolation, fordi de har været i nærkontakt med en smittet person, oplyser Jakob Larsen, der ligesom den øvrige trup og stab har fået foretaget ugentlige test, som det har været kotyme, lige siden sæsonen gik i gang tilbage i august.

En praksis der fortsætter sæsonen ud, og for at være på den helt sikre side blev pigerne strakstestet i mandags, inden den første træning gik i gang i Lånlet Arena.

Spillerne skal lynhurtigt finde ind i de vante rutiner og spilmønstre igen, for på lørdag venter første turneringskamp i anden sæsonhalvdel mod København på udebane, men Jakob Larsen tror, at fire træninger i denne uge er nok til at indstille sig på København uden profilen Mia Rej, der er skiftet til Odense.

- Ingen tvivl om at det øger vores chancer, men de har stadig dygtige spillere, der kan tage over for Mia Rej, påpeger Jakob Larsen.