En eksplosion af nye trænere i Serie A gør ligaen uforudsigelig
Den nyansatte Juventus-træner, Thiago Motta, som her ses i forbindelse med søndagens testkamp mod Atlético Madrid, forventes at bringe en mere moderne fodboldstil til Torino-klubben. Foto: Bjorn Larsson Rosvall/Ritzau Scanpix
Et væld af nye trænere i Serie A gør det svært at vide, hvor klubberne står før denne sæson. Fodboldekspert forventer, at mange klubber vil spille mere moderne.
Ritzau RitzauSami Don Petersen, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Kan Antonio Conte føre Napoli tilbage til toppen? Vil Thiago Motta få Juventus til at spille sprudlende fodbold? Er Alessandro Nesta egnet som træner i en stor liga?
Spørgsmålene hober sig op i Serie A, hvor 13 ud af 20 klubber har fået ny træner i sommerpausen, mens tre trænere blev ansat i den forgangne sæson.
- De mange trænerudskiftninger gør ligaen meget uforudsigelig. Især i de første to-tre runder.
- Nu har jeg lavet optakt på Serie A fire år i træk, og denne gang er den sværeste, siger Karsten Krogh, italiensk fodboldekspert på Mediano.
Generelt er der flere spørgsmål end svar inden lørdagens sæsonstart.
Annonce
- Hvad får man i Napoli med Conte som ny træner, der vil spille et helt nyt system? Napoli er et helt ubeskrevet blad.
- I Lazio har jeg ingen anelse om, hvad der sker. Hvad får man med Marco Baroni? Det er en helt ny træner, som aldrig har trænet noget hold overhovedet på det niveau, konstaterer Karsten Krogh.
Antonio Conte er ansat som ny træner i Napoli og skal forsøge at bringe klubben tilbage til toppen af italiensk fodbold. (Arkivfoto). Foto: Adrian Dennis/Ritzau Scanpix
Han peger på, at mængden af nye trænere steg, fordi flere klubber denne sommer blev en del af en kabale.
Juventus satte gang i en mindre trænerkarrusel ved at hapse succestræneren Thiago Motta i Bologna, som lukkede hullet med Vincenzo Italiano fra Fiorentina, som hentede Raffaele Palladino i Monza, som hyrede legenden Alessandro Nesta.
- Når trænerkarrusellen begynder, så kører den bare. Så bliver der frie pladser til de næste trænere også.
- Overordnet set tror jeg, at mange klubber kommer til at spille mere moderne fodbold, vurderer Karsten Krogh.
En af de klubber, der vil spille mere moderne, er Juventus, som efter nogle skuffende sæsoner fyrede Massimiliano Allegri i maj.
- Juventus er næsten lige så ubeskrevet som Napoli. Vi ved dog, at det er en meget dygtig træner, der kommer. Motta er visionær og kommer med en helt anden spillestil og skal lave om på en meget gammeldags stil.
- Det har været en pinsel at se Juventus spille fodbold de seneste tre år. Nu får de en ung træner, der er fuldstændig det modsatte af en dinosaur som Allegri.
- Motta insisterer på, at alle fodboldspillere skal turde at spille fodbold. De får simpelthen ikke lov til at sparke bolden væk, lige meget hvor meget de kommer under pres, forklarer Karsten Krogh.
Annonce
Det stemmer godt overens med det, Motta selv har sagt om sit syn på spillestilen og især midtbanen som nøglen til succes for Juventus.
- For mig at se skal midtbanespillere gøre alt. Forsvare, angribe, tackle, score, og vide hvordan man spiller. Jeg mener, at de midtbanespillere, som er her, skal være i stand til at gøre det hele, siger Motta.
/ritzau/
FAKTA: 13 ud af 20 trænere i Serie A er helt nye
Få et overblik over de 20 cheftrænere i Serie A her:
Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde