Endelig Endelig Endelig! Betonforsvar sikrer vital sejr

Efter otte nederlag i træk vandt Team Sydhavsøerne på hjemmebane.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO: 1. november 2024.

Bemærk datoen. Det var sidste gang Team Sydhavsøerne kunne synge sejrssangen.

Lige indtil søndag eftermiddag hvor den igen rungede adskillige gange i Lollands Bank Arena, hvor 950 tilskuere leverede en fornem kulisse til det meget vigtige bundopgør mod Odder i mændenes 1. division.

Begge hold flirter gevaldigt med nedrykningsstregen, men Team Sydhavsøerne kan med sejren puste en lille smule ud, og sætte to meget vigtige point ind på kontoen i jagten på et undgå nedrykning.

Det kan de ikke mindst takke en betondefensiv og en ekstremt stærkt spillende August Lihn i målet for.

Nervøsiteten var ellers ved at brede sig i første halvleg, da Team Sydhavsøerne kom bagud med 6-2.

Der blev brændt for meget i den indledende fase, men Odder slog ikke nok mønt af det, og så tog hjemmeholdet ellers over.

Fra det niende minut i første halvleg og helt frem til halvlegsfløjtet formåede Odder kun et score et sølle mål på 21 minutter.

Team Sydhavsøerne fik gang i spillet og med indskiftningen af Kasper Manfeldt på stregen og debutanten Rune Overlund Sørensen på venstre back blev Odder skilt ad.

Debutanten Rune Overlund Sørensen leverede en stærk indsats i kampen mod Odder. Foto: Thomas Lærke Jensen

Gæsternes enlige scoring gjorde det til 5-7 efter 19 minutters spil, men derfra var der lukket ned og med otte mål i træk, det sidste sat ind på straffekast af Alexander Nielsen, kunne værterne gå til pause foran med 13-7, og de var endda en spiller i overtal i anden halvlegs første halvandet minut.

Det fik hjemmeholdet dog slet ikke udnyttet.

De tre første scoringer i anden halvleg tilfaldt Odder, og så var der pludselig spænding tilbage i kampen.

Gæsterne nåede op på 14-12 og 16-14 i den hektiske atmosfære og det blev også 18-16 efter 16 minutters spil.

Træner Klavs Bruun Jørgensen måtte tage en timeout ved stillingen 19-17 efter små 18 minutters spil af anden halvleg.

Odder ville ikke give sig, og Team Sydhavsøerne måtte arbejde ekstremt hårdt for deres scoringer.

Ved stillingen 21-19 til Team Sydhavsøerne tog Odder en timeout med små seks minutter tilbage efter at værterne havde smidt bolden unødigt væk to gange.

Men nyerhvervelsen Rune Overlund Sørensen ville det anderledes.

Han gjorde det til 24-21 med sit fjerde mål med to minutter tilbage, og det var afgørelsen.

Til sidst kunne de mange tilskuere juble over en sejr på 27-21.

Med sejren tog Team Sydhavsøerne to point afstand til nedrykningsstregen.