Den fjerdeseedede Andy Murray har fortsat muligheden for at vinde sin første grand slam-titel, efter at den skotske tennisstjerne fredag aften besejrede hjemmebaneyndlingen John Isner med 3-1 i sæt i US Open-kvartfinalen.
7-5, 6-4, 3-6 og 7-6 sejrede Murray med efter over tre timers spil, og han er dermed blandt de sidste fire ved US Open for anden gang i karrieren.
Murray, hvis bedste resultat i New York-turneringen er en finaleplads fra 2008, har nu sendt to amerikanere ud i træk. I 1/8-finalen blev Donald Young besejret uden problemer med 3-0 i sæt.
Det kan også ende med at blive et hattrick af sejre over amerikanere, da Andy Roddick er den ene deltager i herrernes fjerde og sidste kvartfinale, hvor vinderen skal møde Murray.
Roddick skal dog først besejre den forsvarende mester, Rafael Nadal, og alt peger umiddelbart på, at Nadal bliver Murrays næste modstander.
Spanieren er i hvert fald storfavorit til at vinde over Roddick, som vandt US Open tilbage i 2003.
Den anden semifinale har allerede fundet sine to kombattanter i skikkelse af Novak Djokovic og Roger Federer.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde