Endnu et afbud til Olsen: Boilesen er ude

Landsholdsspilleren Nicolai Boilesen er ude i seks uger og bliver ikke klar til EM-kvalifikationskampene mod Cypern og Portugal i næste måned.

- Skanningen viste, at jeg har fået en fibersprængning. Dommen lyder på seks ugers pause, og jeg må desværre melde fra til landsholdet i denne omgang, siger Nicolai Boilesen til bold.dk.

Danmark møder Cypern på udebane 7. oktober, mens det gælder Portugal fire dage senere i Parken.

- Humøret er ikke i top. Det vil det aldrig være, når jeg ikke kan få lov til at spille fodbold. Jeg prøver at forblive positiv og komme hurtigt tilbage.

- Jeg må bare arbejde på at komme stærkere tilbage, tilføjer backen, der erkender, at afbuddet til landstræner Morten Olsen gør ondt.

Ajax-spilleren har i de seneste måneder vist sig at være landsholdets foretrukne spiller som venstre back.

- Jeg er superærgerlig over det. Landsholdet er rigtig stort, og jeg ærgrer mig også over at gå glip af en masse store kampe med Ajax, både i ligaen og Champions League, lyder det fra 19-årige Boilesen.

Han blev skadet under weekendens 2-2-kamp mod PSV Eindhoven, hvor han måtte bæres fra banen med store smerter.

- Jeg kunne godt mærke, at der var noget galt, og at det var mere end en forstrækning. Jeg håbede og troede til det sidste, at det kun var bange anelser, men sådan gik det desværre ikke, fortæller Boilesen.

/ritzau/

Nicolai Boilesen er ude i seks uger og bliver ikke klar til EM-kvalifikationskampene mod Cypern og Portugal.

Offentliggjort Sidst opdateret