Engelsk politi åbner sag om bestikkelse i fodbold
Det er avisen The Telegraphs arbejde fra september, der nu får politiet til at åbne en sag om bestikkelse.
Britisk politi fortæller fredag, at de har indledt efterforskning i en sag om bestikkelse, som følge af avisen The Telegraphs historier om korruption i fodboldverdenen fra september.
- Undersøgelsen af materialet fra The Telegraph viser, at der er grundlag for at indlede en efterforskning i en sag om bestikkelse, siger politiet i en meddelelse.
The Telegraph var tidligere på året skyld i, at den daværende engelske landstræner, Sam Allardyce, blev fyret, da han på skjult kamera blev afsløret i at have opfordret til brud på transferreglerne hos Det Engelske Fodboldforbund.
Politiet understreger dog, at Allardyce ikke er en del af deres nuværende efterforskning, hvilket blev taget godt imod hos Allardyce.
- Jeg har hele tiden været sikker på, at det også ville være tilfældet, da der ingen beviser er imod mig, siger Allardyce og fortæller, at han håber, at politiet vil komme til bunds i sagen så hurtigt som muligt.
Tidligere har The Telegraph fortalt, at otte tidligere og nuværende Premier League-managere ifølge avisens oplysninger er mistænkt for at have modtaget penge under bordet i forbindelse med spillerhandler.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde