Engelsk profil i chok over Capellos afgang

Arsenals Jack Wilshere er overrasket over og ked af, at Fabio Capello er færdig som engelsk landstræner. Det skriver han på sin Twitterprofil.

- Jeg er chokeret over nyheden. Faktisk ødelagt. Han gav mig min første landskamp og troede på mig, skriver Wilshere og fortsætter:

- Han har vist mig stor tillid, så jeg kan kun takke ham. Han har haft stor indflydelse på min karriere. Ærgerligt at se ham stoppe.

På seks minutter har midtbanespilleren udtrykt sin opbakning til Fabio Capello hele tre gange.

- Folk må selv mene, hvad de vil om Capello, skriver han i sin takketale.

Den ofte ordknappe italiener Fabio Capello er noget mere kortfattet i sin afskedssalut på twitter.

- Jeg er væk. Farvel, skriver Capello.

Capello har vundet adskillige titler i sin tid som træner. Blandt andet har han sikret AC Milan fire mesterskaber og Real Madrid to. Desuden har han kvalificeret England til sommerens EM.

Der er indkaldt til pressemøde torsdag klokken 12 ved nationalstadionet Wembley i London. Indtil da vil FA ikke kommentere yderligere på sagen.

/ritzau/

Blot få minutter efter nyheden om Fabio Capellos afgang, var en af de engelske landsholdsprofiler ude med sin fulde støtte til den nu tidligere landstræner.

Offentliggjort Sidst opdateret