Engelske hold bombede storsejre hjem

De engelske klubhold har i mange sæsoner været helt dominerende i Champions League, og årets turnering bød onsdag på to nye britiske magtdemonstrationer.

Det var dog ikke mod specielt frygtindgydende modstandere, at både Arsenal og Chelsea storsejrede.

Hjemme vandt Arsenal, der som bekendt er uden Nicklas Bendtner med hele 6-0 over portugisiske Braga. Spanske Cesc Fabregas åbnede målballet på straffespark i det ottende minut, og han stod også for målet til 4-0.

Chelsea, der er en af de helt store favoritter i årets turnering, leverede også varen på udebane mod MSK Zilinia fra Slovakiet. I løbet af kampens første halve time var alle optræk til spænding slået ned. Da førte englænderne med 3-0 - blandt andet efter to mål af Nicolas Anelka.

De engelske mestre kom også på 4-0, inden Alex hjalp hjemmeholdet med at komme på måltavlen med et selvmål. Det var det første Champions League-mål nogensinde for den slovakiske klub, der er debutanter i årets turnering.

/ritzau/

Både Arsenal og Chelsea var storfavoritter, da de åbnede Champions League, og de gik ind til opgaven med dyb koncentration og leverede varen.

Offentliggjort Sidst opdateret