England vil jage 40-årigt polsk spøgelse på porten
Det skabte stor opstandelse i England, da det polske fodboldlandshold tilbage i oktober 1973 med uafgjort 1-1 på Wembley fratog englænderne muligheden for at spille med ved VM i 1974.
40 år senere står de to hold igen over for hinanden på Wembley, og igen har polakkerne muligheden for at stikke en kæp i hjulet på England.
Roy Hodgsons mandskab er formentlig tvunget til at vinde kampen, hvis holdet skal sikre sig direkte adgang til VM i Brasilien næste år.
Og det bliver ikke nogen helt let opgave, vurderer den engelske landstræner.
- Jeg så dem spille mod Ukraine i fredags. De spillede godt i første halvleg og havde de bedste chancer.
- Hvis de spiller lige så godt mod os tirsdag, bliver det en svær kamp. Men jeg stoler på spillerne, og vi er ubesejrede i vores kvalifikationsgruppe, siger Hodgson ifølge nyhedsbureauet AFP.
England fører gruppen med 19 point foran Ukraine, der har 18 point. Ukrainerne møder dog San Marino og må forventes at hive en storsejr i land.
Derfor skal briterne have en sejr over Polen, hvis ikke holdet skal ud i playoff-kampe om en plads ved VM.
Polen har efter 0-1-nederlaget til Ukraine i fredags til gengæld ikke længere noget at spille for.
De undervurderede polakker gik tilbage i 1974 i øvrigt hen og vandt bronze ved VM i Tyskland efter sejr over Brasilien i kampen om tredjepladsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker