Englands nye anfører er fundet

Svaret kommer onsdag morgen - forud for testkampen onsdag aften mellem England og Holland, men faktisk har den midlertidige engelske landstræner Stuart Pearce kendt svaret i over en uge.

- Der er uden tvivl adskillige kandidater, men jeg besluttede mig for en uge eller to siden, siger Stuart Pearce ifølge nyhedsbureauet AFP.

John Terry fik frataget anførerbindet af det engelske fodboldforbund, FA, efter at han angiveligt havde ytret sig racistisk over for Queens Park Rangers-spilleren Anton Ferdinand i en Premier League-kamp.

Den beslutning var landstræner Fabio Capello så uenig i, at italieneren gik af som landstræner. Derfor fik Pearce rollen som midlertidig landstræner med ret til at pege på en ny anfører.

Liverpool-kaptajn Steven Gerrard har været nævnt blandt de varmeste kandidater, og han vil gerne have bindet. Manchester United-stjernen Wayne Rooney har peget på netop Gerrard som et oplagt valg.

Pearce slår fast, at det bliver en spiller, der nyder stor respekt blandt holdkammeraterne.

- Når jeg tænker på, at det måske er en engangsforestilling, skal anføreren være en, som er i startopstillingen, som har de andre spilleres respekt, som er uselvisk og sætter holdet over sig selv, siger Stuart Pearce.

Pearce er stadig i kontakt med Capello, der forlod embedet i vrede på grund af beslutningen om at degradere Terry mod trænerens vilje.

- Jeg talte med Fabio for et par dage siden og takkede ham for alt, han har gjort for mig. Og jeg modtog en sms fra ham mandag morgen, hvor han ønskede mig alt det bedste forud for onsdagens kamp, siger Stuart Pearce.

/ritzau/

I ugevis er der blevet spekuleret og rygtet og snakket og gættet og analyseret: Hvem skal være anfører for det engelske fodboldlandshold efter degraderingen af John Terry?

Offentliggjort Sidst opdateret