Englands træner: Træthed kostede os dyrt mod Holland
Gareth Southgates engelske landshold tabte 1-3 til Holland i Nations League-semifinalen. Foto: Carl Recine/Ritzau Scanpix
Carl Recine/Ritzau Scanpix
Efter 1-3-nederlaget til Holland i semifinalen i Nations League forsvarer Gareth Southgate sin spillestil.
Det hollandske fodboldlandshold lukrerede på to engelske forsvarsfejl i den forlængede spilletid, da hollænderne med en 3-1-sejr torsdag aften spillede sig i finalen i Nations League.
Englands landstræner Gareth Southgate vil gerne spille bolden op helt nede fra forsvaret, og han måtte efter nederlaget forsvare sin spillestil.
Det var et boldtab fra John Stones langt tilbage på banen, som førte til Hollands vigtige 2-1-scoring.
- Træthed spillede en rolle, og det samme gjorde skarpheden.
- Jeg beder dem (spillerne, red.) om at spille en svær kamp nede bagved, og hvis vi ikke gjorde det på den måde, så ville vi overhovedet ikke være her, siger Southgate.
Landstræneren henviser til, at spillestilen har bragt England til finalestævnet i Nations League.
Han fremhæver også, at Holland lavede en stor forsvarsfejl, da Matthijs de Ligt efter en halv time begik et straffespark, der førte til en engelsk 1-0-føring.
- Vi tabte ikke, fordi vi ønsker at spille på en bestemt måde, men på grund af dårlig udføring og træthed, fastslår han.
Generelt er Southgate godt tilfreds med udviklingen på det engelske landshold, der nåede semifinalen ved VM i Rusland. Her tabte holdet til Kroatien.
- Vi har forbedret os enormt som hold. Lige nu kunne vi have stået midt i forberedelsen til en kvalifikationskamp, men i stedet var vi i endnu en semifinale, siger Southgate.
Mens England, Holland, Schweiz og Portugal deltager i finalestævnet i Nations League, så spiller flere af Europas øvrige landshold kvalifikationskampe til næste års EM.
Fredag aften får Danmark besøg af Irland i Parken.
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet