Enøjede Carlos Zeca: Vi er et stort hold
Selv uden syn på det ene øje er FCK-anfører Carlos Zeca ikke i tvivl om, hvad han så i Glasgow: At FC København er et storhold. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
FCK-anfører Carlos Zeca spillede det meste af kampen uden syn på venstre øje, men så en kæmpe præstation.
FC Københavns anfører, Carlos Zeca, er ikke i tvivl om, hvad 3-1-sejren ude over Celtic i Europa League skal ses som et udtryk for. Nemlig af FCK er et storhold.
- Jeg kan ikke være mere stolt af mine holdkammerater. Vi spillede mod en så god modstander med stor støtte fra publikum og vandt.
- Det kan kun store hold gøre, og vi viste, hvor stort et hold vi er, siger FCK - anfører Carlos Zeca til 6'eren.
Han afslører også, at han i det meste af kampen havde store problemer med synet på venstre øje, efter han fik en bold i hovedet i kampens start.
- Fra omkring det 20. minut spillede jeg uden at kunne se noget på mit venstre øje.
- Jeg ville ikke have bolden for meget, for jeg vidste, at jeg ville miste den, fordi jeg ikke kunne se, men det offer var jeg klar til at gøre.
- Med team spirit gjorde vi det, siger Zeca til 6'eren.
Med 3-1 er FCK videre til ottendedelsfinalerne med sammenlagt 4-2 over det skotske storhold.
En bedre gave kunne FCK-træner Ståle Solbakken dårligt få. Han fyldte 52 år torsdag.
Han mener, at sejren hører til blandt FCK's største præstationer i Europa.
- Vi lavede en heroisk præstation som hold, og vi havde nogle heroiske præstationer på spillersiden.
- Så vi er meget, meget tilfredse, siger Solbakken til 6'eren.
Michael Santos bragte gæsterne foran i Glasgow efter en foræring af hjemmeholdet.
Edouard udlignede på et klodset straffespark begået af Ragnar Sigurdsson syv minutter før tid, før FCK i en hektisk slutfase to gange slog kontra og scorede ved Pep Biel og Dame N'Doye.
Det betyder, at FCK er med i hatten, når der fredag trækkes lod til ottendedelsfinalerne.
Ståle Solbakken ved godt, hvad han ønsker sig i andendagsgave.
- Jeg håber, vi kan få et hold, det realistisk set er muligt at slå, siger han.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned