- Nu kommer erfaringerne fra 10 år med store stævner virkelig til nytte.
Det siger Tommy Knudsen, der er direktør for det VM i bænkpres, der 20. - 25. maj afvikles på Lalandia, og som bringer hele verdens 400 bedste indenfor sporten til Lolland. Med officials og gæster ventes over 1.000 deltagere i det store stævne - og behov for 4.000-5.500 overnatninger i området.
- Det er klart det største arrangement, vi er værter for. Men vi har ikke før været så godt med i forhold til stævnetidspunktet, som vi er denne gang.
Tommy Knudsen henviser til, at Rødby Styrkeløft nu gennem 10 år har været værter for store begivenheder indenfor sporten: Nu kommer “svendeprøven” med VM for eliten - og Tommy Knudsen er ikke engang særligt nervøs.
- Vi har en drejebog at trække på. De ting, der ikke har fungeret så godt ved de tidligere arrangementer, justerer vi på, så vi hele tiden forbedrer os.
Læs meget mere om det store arrangement i fredagens udgave af Folketidende.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde