Fodboldspilleren Christian Eriksen havde grund til smil, efter at han torsdag med et mål og to måloplæg havde været kraftigt medvirkende til at sikre Ajax en sejr på 3-0 ude over Anderlecht i Europa League.
19-årige Christian Eriksen kunne også joke med, at Ajax-træner Frank de Boer havde givet ham en mild irettesættelse i forbindelse med danskerens scoring til 2-0.
- Han sagde, at jeg ikke skulle have skudt med vristen. Jeg skulle i stedet have brugt indersiden, da den er mere sikker, men jeg følte bare, at den skulle ind, siger Christian Eriksen til onside.dk.
Christian Eriksens navn har været brandvarmt, siden han i sidste uge spillede en flot kamp mod England i Parken.
- Det har været vildt. Jeg har aldrig troet, at jeg skulle læse om mig selv i aviserne tre dage efter en kamp. Men det er fedt at læse, og der er flere flotte og søde kommentarer om mig.
- Men jeg skal blive ved med at arbejde, og så kan det være, at jeg er i aviserne igen, siger Christian Eriksen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned