Eriksen: En sejr ville have været fortjent
Nu var det bare en træningskamp, og derfor betød resultatet ikke alverden. Men derfor er Christian Eriksen alligevel ærgerlig over, at Danmark kun fik uafgjort 1-1 mod Tyrkiet i Istanbul onsdag aften.
- Det havde været fortjent, hvis vi havde fået tre point. Vi sad godt på det spillemæssigt, så jeg synes, at vi fortjente lidt mere, siger Eriksen.
Han indrømmer, at de nye ansigter i den afbudsramte startopstilling krævede lidt tilvænning og omstilling.
- Der var lidt rod i de første fem minutter, men efter det fandt vi ud af, at vi faktisk havde meget plads, og så synes jeg, at vi gjorde det meget godt i første halvleg og store dele af anden halvleg, siger Eriksen.
Han mener, at Danmark trods blot to sejre i landskampåret 2012 kan tage en masse positivt med ind i næste forår og de vigtige VM-kvalifikationskampe, der venter.
- Vi har undervejs bevist, at vi kan være med mod de store hold. Og at vi spillemæssigt er godt med i dag, selv om vi har mange afbud, viser også, at vi har en bred trup, siger Ajax-spilleren.
Christian Eriksen har spillet med i alle Danmarks 10 A-landskampe i år.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie