Målmand Anders Lindegaard er ikke med i Uniteds trup på grund af en skade. I stedet begynder spanske David de Gea.
Både Ajax og United røg skuffende ud af Champions League via kedelige tredjepladser i Champions Leagues gruppespil i efteråret. Og nu mødes de detroniserede storhold i 1/16-finalerne i Europa League.
Men måske exiten i Champions League var skæbnen. For de to hold støder faktisk ind i hinanden for første gang nogensinde i europæisk fodbold.
Det har Uniteds manager, Alex Ferguson, bidt mærke i forud for kampen.
- Jeg synes, det er utroligt, at vi i de 55 år, vi har været involveret i europæisk fodbold, aldrig har mødt Ajax.
- Når man tænker på alle de lodtrækninger, der har været til gruppespil og kvartfinaler, så har vi aldrig trukket dem, siger Alex Ferguson.
Hos Ajax skal stjernen Christian Eriksen og en atter skadesfri Nicolai Boilesen ikke forvente, at United vil tage let på opgaven, selv om det ikke er i den mest prestigefyldte turnering.
- Jeg tager absolut kampen alvorligt. Vi skal se frem til det. Det er stadig europæisk fodbold og et fint niveau.
- Det fantastiske ved at spille torsdagens kamp er, at vi ikke har nogen kamp lørdag, så jeg kan stille med mit stærkeste hold, og det vil jeg gøre, lover Ferguson.
Et til tider svingende United-hold er slået ud af den engelske pokalturnering FA Cup, og holdet har derfor ingen kamp i weekenden.
Ferguson stiller op med alle de store kanoner som stjerneangriberen Wayne Rooney, Nani, mens veteranen Paul Scholes begynder på bænken.
Det er første gang siden 1995/96-sæsonen, at United spiller en europæisk kamp, som ikke er i Champions League, hvor United har været fast inventar i 16 år i træk.
I 1995 tabte United til russiske Rotor Volgograd allerede i første runde af Uefa Cuppen på reglen om flest scorede udebanemål.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde