Eriksen-hyldest afbryder Danmarks EM-kamp
Allerede inden kampen var der sørget for en flot hyldest til Christian Eriksen på plænen i Parken. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Kampen mellem Danmark og Belgien gik i stå efter ti minutter, da Christian Eriksen blev hyldet.
EM-kampen mellem Danmark og Belgien i Parken er genoptaget, efter at spillet kortvarigt var stoppet.
Efter ti minutter af kampen blev spillet stoppet af kampens dommer midt i et belgisk angreb, og de to holds spillere klappede i lighed med resten af tilskuerne på stadion som en støtte til Christian Eriksen, der i lørdags blev ramt af et hjertestop under Danmarks EM-premiere mod Finland.
Hyldesten var varslet forud for kampen, og minuttet var valgt på baggrund af Eriksens rygnummer, 10.
Den flotte gestus varede cirka et minut, og alle cirka 25.000 tilskuere deltog. Klapsalverne og brølet fra tribunerne blev større og større, som hyldestminuttet skred frem på det kogende fodboldstadion.
Bag det ene mål havde de mest højlydte danske fans lavet et banner med teksten "Hele Danmark er med dig, Christian", mens der også på storskærmene var et opbakkende budskab til fynboen.
Stillingen var på det tidspunkt 1-0 til Danmark på Yussuf Poulsens mål efter små to minutters spil.
Allerede forud for kampen var de danske spillere ikke i tvivl om, at de havde ubetinget opbakning fra lægterne i Parken.
Da danskerne løb ud til opvarmningen, blev de mødt af et brøl, der var langt større end normalt til landskampe.
Også volumen på efternavnsråbet af spillerne i Danmarks startopstilling samt nationalsangen fik et ekstra nøk til en alt andet end normal kamp i nationalarenaen.
Desuden lå der en kæmpemæssig dansk landsholdstrøje foldet ud på græstæppet med Eriksen og 10-tallet på ryggen.
Cirka otte minutter inden kampen gik i gang, gjaldede "You'll never walk alone" ud af højttalerne, så der var fællessang mellem både danske og belgiske fans.
Det kendte tribunehit brager også ud, hver gang storklubber som Liverpool, Celtic og Borussia Dortmund spiller hjemme.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde