Eriksen inden London-derby: Begge hold er i god form
Christian Eriksen forudser et spændende London-derby mellem Tottenham og Arsenal i god form.
Ud over stor lokalprestige i Nordlondon er der vigtige point i jagten på Champions League-pladser på spil, når Tottenham lørdag tager imod Arsenal i Premier League.
De to lokalrivaler ligger henholdsvis nummer seks og fem i den bedste engelske række og har ambitioner om at avancere til top-fire, der er kravet for at spille Champions League i den kommende sæson.
Tottenham møder til opgøret med to ligasejre i træk og et avancement til Liga Cup-finalen, mens Arsenal har imponeret med tre ligasejre på stribe, hvor den samlede målscore lyder 10-0.
Derfor spår Tottenhams danske islæt Christian Eriksen en interessant kamp.
- Begge hold er i god form og har lavet nogle gode resultater på det seneste, så det kan blive en virkelig god kamp. Vi skal præstere på 100 procent, hvis vi skal slå dem, siger Christian Eriksen til Tottenhams hjemmeside.
Han kom til klubben i sommeren 2013 og har endnu ikke prøvet at vinde over Arsenal.
- Der er pres på i disse kampe, men alle i fodbold ved, at det er sådanne kampe, man gerne vil involveres i. Jeg har kun været her i halvandet år, men det tager ikke lang tid at forstå, at der er en speciel følelse omkring kampene mod Arsenal, siger Eriksen.
Lørdagens kamp på White Hart Lane bliver fløjtet i gang af dommer Martin Atkinson klokken 13.45.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker