Esbjerg holder snor i Vejle i 1. division med udesejr
Esbjerg kom søndag op på 52 point i 1. division - et færre end Vejle. Foto: Scanpix/Claus Fisker
Scanpix/Claus Fisker
Esbjerg slog søndag FC Fredericia 3-1 på udebane og hentede dermed en vigtig sejr i topstriden i 1. division.
En stor kamp af den rumænske angriber Adrian Petre sørgede søndag for, at Esbjerg fik en sejr i opgøret mod FC Fredericia.
Esbjerg vandt 3-1 på udebane og tog dermed tre vigtige point med til topstriden i 1. division, hvor vestjyderne nu igen er et point efter Vejle.
Vejle slog lørdag Viborg og trak midlertidigt fra.
Vejle og Esbjerg har slået et lille hul til de øvrige tophold, der gør sig forhåbninger om at rykke op i Superligaen.
Efter Esbjerg er der tre point ned til Vendsyssel FF, som ligger på tredjepladsen før de sidste fire runder i 1. division.
Første Petre-scoring faldt midtvejs i første halvleg, mens han fordoblede sin måltotal i det 64. minut.
Fredericias Christian Sørensen reducerede, før Petre slog til for tredje gang og sikrede sit hattrick kort før tid.
I slutminutterne fik Fredericias Adrian Lopez, der tidligere spillede i AGF, rødt kort.
Det var Fredericias andet nederlag i denne uge. Onsdag røg holdet ud af pokalturneringen ved at tabe 0-1 hjemme til Silkeborg i semifinalen.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde