Det var en flok ærgerlige Esbjerg-spillere, der forlod banen efter 1-1 mod Brøndby i den sene søndagskamp i SAS Ligaen.
Vestjyderne førte længe, men måtte indkassere Brøndbys udligning i kampens slutfase, og til al overflod brændte esbjergenserne selv to store chancer til allersidst.
Også træner Ove Pedersen var skuffet.
- Når vi var så tæt på, er det selvfølgelig ærgerligt. Vi startede forrygende godt og lykkedes med at lave det hårde pres, som vi havde planlagt. Men Brøndby fik overtaget, og vi kom til at stå for langt tilbage, og det er jeg ikke tilfreds med, siger Ove Pedersen.
Han mener, at resultatet ikke ændrer det store i tabellen, inden slutspurten om bronze skal sættes ind i de sidste fire runder. En sejr kunne imidlertid have gjort underværker.
- Det er utroligt tæt, og det har vi jo vidst i lang tid. Det er selvfølgelig ikke blevet mindre efter vores kamp mod Brøndby. Havde vi vundet, kunne vi for alvor have lagt nogle hold bag os, mener Esbjerg-træneren.
Han glæder sig dog over, at hans hold har overvundet den krise, det var kommet i tidligere på foråret.
- Vi leverede en godkendt indsats, og jeg synes godt, man kan sige, at vi er tilbage, siger Ove Pedersen.
Midtbanespilleren Mikkel Vendelbo kunne midt i ærgrelsen over resultatet glæde sig over sin tredje scoring i de seneste fire kampe. Den personlige succes er selvforstærkende, mener han.
- Jeg har fundet ud af, at jeg godt kan lave mål, og så er jeg måske blevet mere egoistisk og afslutter mere end tidligere, siger Mikkel Vendelbo.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker