Et fodboldefterår på godt og ondt

Bortset fra Lolland-Falster Alliancens U/19- og U/17-divisionshold, så er fodboldspillerne på Lolland-Falster gået i vinterhi.
Og hvordan er det så gået de lolland-falsterske flagskibe? Ja, det blev et fodboldefterår på godt og ondt.

Lolland-Falster Alliancen indfriede forventningerne, men heller ikke mere med en midterplacering midtvejs gennem 2. division.
Frem Sakskøbing var den store overraskelse i Danmarksserien, hvor B.1921 derimod skuffede.

Lad mig begynde med fyrtårnet i lolland-falstersk fodbold - Lolland-Falster Alliancen.
Udmeldingen inden premieren mod HIK i august var konservativ, ja, nogle vil hævde uambitiøst: Det handler om at undgå en af de fire nedrykningspladser.
Målsætningen med et ungt og talentfuldt hold er lykkedes indtil videre. Alliancen indtager ottendedepladsen blandt de 16 hold i 2. division øst.

20 point i 15 kampe er to point færre end Alliancen opnåede i forrige efterårssæson.
Og det til trods for, at spillet langt hen ad vejen er blevet meget bedre.
Men: Alliancen mangler spilleren eller spillere, der kan omsætte chancerne i mål. Det har Alliancen betalt en høj pris for.
Sølle fire mål i syv hjemmekampe er det blevet til dette efterår. Og pointhøsten i Scandic Live Arena er derfor ikke prangende: Seks point, som er hentet i seks uafgjorte kampe.
Med andre ord: Alliancen har ikke har vundet på hjemmebane i efteråret! Det må og skal der rettes op på i foråret. Ellers kan Alliancen få problemer med at tiltrække tilskuere.
Derimod kan man ikke sætte en finger på Alliancens resultater på udebane: 14 point i otte udekampe er absolut godkendt. Tankevækkende er det, at hvis Alliancen havde haft tilsvarende resultater på hjemmebane, ville Alliancen have været at finde blandt de absolutte tophold.

Alliancen skal såmænd ikke langt væk for at finde spilleren eller spillerne, der kan løse angrebsproblemerne. Lohse-brødrene i Sakskøbing har sparket Frem Sakskøbing til tops i Danmarksserien.
Nikolaj og Martin Lohse har scoret henholdsvis 12 og 11 mål og har således en stor aktie i Frem Sakskøbings fantastiske fodboldefterår. Men de skal ikke væk fra barndomsklubben.

Frem har vundet rub og stub i seks hjemmekampe med sammenlagt 30-7. Imponerende.
Eftersom Frems målsætning “blot” er at overleve i Danmarksserien, har efteråret været en fuldbyrdet succes.
Med forstærkninger i sigte - der var flere potentielle emner til Sakskøbing-klubbens sidste efterårskamp på hjemmebane mod Fjordager - går Frem måske styrket ind i anden halvsæson.

Såfremt Frem til foråret fortsætter med at vinde hjemmekampene og hiver en udebanesejr hjem i ny og næ, ja, så vil det utrolige ske: at Frem rykker op i 2. division.
I så fald skal Frem have dispensation til at spille på Sakskøbing Stadion, fordi faciliteterne ikke er til divisionsfodbold. Dispensationen vil Frem givetvis få. Og så er banen kridtet op til to interessante lokalopgør i 2. division.

B.1921’s meriter står i skærende kontrast til Frems: B.1921 har blot erobret fire point i 13 kampe.
Det er akkurat det samme som sidste efterår. Men qua et formidabelt forår, hvor der kom yderligere 27 point på kontoen, lykkedes det at forblive i Danmarksserien i sidste sæson.

Der skal en lignende forårsmanøvre til, for at B.1921 kan undgå degradering til LF-serien.
De fleste tvivler på, at B.1921 kan gøre det igen. Jeg er blandt tvivlerne.

Foto: PANDURO JENS

Sportsredaktør Allan Plenborg ser tilbage på, hvordan efteråret er gået for Lolland og Falsters fodboldklubber.

Offentliggjort Sidst opdateret