Etapevinderen kan forlade Touren hvert minut
Greg Van Avermaet er klar til at rejse hjem til sin højgravide kone, men han nåede at vinde en etape.
Greg Van Avermaets kone er højgravid, og den belgiske BMC-rytter er klar til at tage hjem fra Tour de France med kort varsel, men han er formentlig godt tilfreds med, at barnet lader vente på sig.
For fredag vandt han for første gang i karrieren en etapesejr i Tour de France, da han sled sig først over målstregen på 13. etape, der sluttede på toppen af en kort, sej stigning.
- Jeg har besluttet at blive her lidt endnu, og så må vi se, hvad der sker. Jeg håber at kunne hoppe på et fly med det samme, hvis noget går i gang, og jeg følger selvfølgelig hele tiden med i, hvordan situationen er derhjemme, siger Greg Van Avermaet.
Van Avermaets flotte afslutning på stigningen i Rodez føjer endnu et kapitel til succeshistorien om BMC, der har haft stor succes i løbet.
Tejay van Garderen fastholder sin samlede andenplads efter Chris Froome. Rohan Dennis vandt enkeltstarten på 1. etape, holdet vandt holdtidskørslen i søndags, og BMC fører også holdkonkurrencen.
- Jeg er her for at støtte Tejay, og vi har jo gang i en fremragende Tour de France med tre etapesejre allerede, konstaterer Greg Van Avermaet.
Han formåede at holde Peter Sagan bag sig i den spændende afslutning.
- Det var virkelig hårdt. Jeg vidste ikke rigtig, hvem jeg havde bag mig. Jeg forsøgte at holde farten, men jeg var virkelig smadret, og de sidste 200 meter var meget lange. Jeg håbede bare, at han ikke kom forbi, lyder det fra Greg Van Avermaet.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde