Eto'o følger i fodsporene på Xavi og Sneijder i Qatar
Samuel Eto'o spillede med succes i FC Barcelona tidligere i karrieren. Nu fortsætter karrieren i Qatar.
Foto: Bru Garcia/arkiv/Ritzau Scanpix
Bru Garcia/arkiv/Ritzau Scanpix
Samuel Eto'o bliver i Qatar genforenet med to tidligere holdkammerater, som han vandt Champions League med.
Den tidligere FC Barcelona-angriber Samuel Eto'o skifter til fodboldklubben Qatar Sports Club.
Camerouneren følger dermed i fodsporene på sin tidligere Barcelona-holdkammerat Xavi Hernández og Wesley Sneijder, der også spiller fodbold i forskellige klubber i Qatar.
I 2009 vandt Eto'o Champions League med Barcelona med netop Xavi på holdet. Xavi spiller for den rivaliserende klub Al Sadd.
Året efter - i 2010 - vandt Eto'o igen Champions League - denne gang med Inter og med Sneijder som holdkammerat. Sneijder spiller for Al Gharafa.
Senest spillede 37-årige Eto'o i Konyaspor, som fritstillede angriberen for få dage siden.
Han har tidligere i karrieren også spillet for Real Madrid, Chelsea, Everton og Antalyaspor.
Eto'o nåede også at spille 118 kampe for Cameroun, hvor det blev til 56 mål. To gange var han med til at vinde African Cup of Nations.
Qatar skal arrangere fodbold-VM i 2022, og klubberne forsøger at tilknytte stjernenavne i forsøget på at udvikle og promovere fodbolden i den bedste række, Qatar Stars League.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned