Fabregas: Rygter om Barcelona-exit er absurde
FC Barcelona-spilleren Cesc Fabregas ryster på hovedet af de rygter, der melder ham på vej væk fra de spanske fodboldmestre.
- Hvis nogen siger andet, end at jeg vil spille for Barcelona, er det helt absurd, siger han ifølge Sky Sports.
Den 26-årige midtbanespiller vendte for to år siden tilbage til FC Barcelona efter otte år hos Arsenal, hvor han var anfører.
Cesc Fabregas har i store perioder haft svært ved at tilspille sig en fast plads i Barcelonas startopstilling.
Ikke mindst til de afgørende kampe er han ofte blevet valgt fra startopstillingen.
Den spanske landsholdsspiller fastholder dog, at han er tilfreds med tilværelsen på det stjernebesatte hold.
- Jeg har hele tiden sagt, at jeg er glad i Barcelona. De, der siger, at jeg er på væk, kender mig ikke og har aldrig talt med mig, siger Cesc Fabregas.
Midtbanespilleren var på FC Barcelonas talentakademi, før han som 16-årig skiftede til Arsenal.
/ritzau/
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde