FAKTA: Danmark møder nummer 100 i verden
Rasmus Højlund og holdkammeraterne havde svært ved at forstå, at de kunne smide 2-0-føringen over Kasakhstan i marts. Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Kasakhstan har hentet 12 point i sine seks første EM-kvalifikationskampe før lørdagens opgør i Parken.
Danmark møder lørdag Kasakhstan i kvalifikationen til EM.
Her kan du blive klogere på modstanderen:
* Kasakhstans Fodboldforbund (KFF) blev retableret efter Sovjetunionens fald.
* I 1992 blev KFF medlem af Det Asiatiske Fodboldforbund (AFC), og to år senere blev KFF også medlem af Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
* I 2002 blev KFF medlem af Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) i stedet for AFC. Derfor kan Kasakhstan kvalificere sig til EM, og holdet kæmper med europæiske modstandere om at komme til VM. Kasakhiske klubhold kan deltage i de europæiske klubturneringer.
* Russeren Magomed Adiev har været Kasakhstans landstræner siden april sidste år.
* Kasakhstan ligger nummer 100 på verdensranglisten. Landets højeste placering er nummer 83 i 2016.
* Den nu pensionerede Samat Smakov har rekorden for flest kampe for Kasakhstan med 76.
* Kasakhstan åbnede EM-kvalifikationen med at tabe 1-2 hjemme til Slovenien, men har siden vundet fire ud af fem kampe.
* En af sejrene kom mod Danmark, som ellers var foran med 2-0, før kasakherne slog tilbage og vandt 3-2.
Kilder: Transfermarkt, Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) og Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker