Favoritterne fejlede i Spa

De førende i kampen om verdensmesterskabet i Formel 1 holdt sig overraskende i baggrunden under lørdagens tidskørsler forud for det belgiske grandprix på Spa-banen.

Derimod havde italienske Giancarlo Fisichella fart i sin upåagtede Force India-racer, og han sikrede sig sensationelt pole position. Sensationelt, fordi han kører for et team, der i 29 forsøg aldrig har fået så meget som et enkelt VM-point på kontoen. Bag sig har Fisichella Jarno Trulli i Toyota og Nick Heidfeld i BMW.

Jenson Button (Brawn), der fører VM-stillingen, har ikke vundet i de seneste fire løb, og han får også svært ved det søndag, da han starter helt nede som nummer 14 - to pladser bag verdensmesteren Lewis Hamilton. Holdkammeraten Rubens Barrichello, der i sidste uge vandt på Nürburgring, begynder løbet i fjerde startposition.

Italienske Luca Badoer, der erstatter skadede Felipe Massa hos Ferrari, havde heller ikke held med sin anden kvalifikation i den røde racer. Ganske som i sidste uge starter han sidst af alle.

/ritzau/

Giancarlo Fisichella tog sensationelt pole position til søndagens Formel 1 grandprix i Belgien. Jenson Button helt nede som nummer 14.

Offentliggjort Sidst opdateret