FC København sparer stjerner fra tur til Tjekkiet
Ståle Solbakken taler med trioen Nicolai Boilesen, Carlos Zeca og Benjamin Verbic under tirsdagens FCK-træning. Ingen af de tre skal rejse med holdet til Tjekkiet. Foto: /ritzau/Poulsen Lars
/ritzau/Poulsen Lars
Carlos Zeca, Benjamin Verbic og Nicolai Boilesen skal ikke med til FCK's Europa League-udekamp mod FC Zlín.
Når FC København onsdag rejser til Tjekkiet forud for torsdagens kamp mod FC Zlín i Europa League, bliver det uden tre af FC Københavns bedste spillere i flyet.
Ståle Solbakken fortæller efter tirsdagens FCK-træning, at han for en sikkerheds skyld ikke tager Carlos Zeca, Benjamin Verbic og Nicolai Boilesen med til udekampen.
De bliver hjemme for at være i fuldt vigør til hjemmekampen mod AGF i Alka Superligaen på søndag.
- Vi så i slutningen af kampen mod OB i søndags, at Zeca er slidt. Benjamin Verbic har mistet lidt af sin eksplosion i de sidste kampe, efter han har spillet meget - også i landskampene for Slovenien.
- Og Nicolai Boilesen har vi akkurat fået tilbage fra en lille skade, så de tre tager vi ikke med til Tjekkiet.
- Der kan let komme skader, når spillerne er lidt trætte. Det må ikke ske for os lige nu, siger Ståle Solbakken.
Nordmandens disposition kommer efter to nederlag i træk i Superligaen, hvilket har efterladt danmarksmestrene mellem otte og seks point efter fronttrioen med FC Nordsjælland, FC Midtjylland og Brøndby.
Spørgsmål: Er beslutningen om at lade de tre spillere blive hjemme et udtryk for, at du prioriterer Superligaen højere end Europa League lige nu?
- Nej, det gør jeg ikke. Udfordringen er, at vi skal kunne præstere i to turneringer.
Spørgsmål: Men hvis I skulle spille mod AGF torsdag, så har man en fornemmelse af, at de tre spillere godt kunne have været med?
- Ja, det kan man godt sige, men så havde vi måske stillet anderledes op i de foregående kampe så.
- Hvis vi havde haft maksimumpoint i Superligaen og nul point i Europa, så kan det da godt være, at vi havde gjort det lidt anderledes, siger Ståle Solbakken.
Efter to ud af seks runder i Europa Leagues gruppespil ligger FCK på en delt andenplads i gruppe F side om side med Sheriff Tiraspol. Begge klubber har spillet 0-0 i deres to første kampe - senest mod hinanden for tre uger siden.
Lokomotiv Moskva topper gruppen med fire, mens torsdagens FCK-modstander, FC Zlín, har et point.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker