FC Midtjylland sender brasiliansk stopper til hjemlandet
Juninho har spillet sin sidste kamp for FC Midtjylland. Foto: Ernst Van Norde/Ritzau Scanpix
30-årige Juninho er fortid i FC Midtjylland, som har solgt ham til den brasilianske klub Internacional.
FC Midtjylland har med øjeblikkelig virkning solgt den brasilianske forsvarsspiller Juninho.
Det oplyser superligaklubben på sin hjemmeside.
30-årige Juninho vender tilbage til hjemlandet, hvor han skal spille for klubben Sport Club Internacional.
På Heden har man været godt tilfreds med brasilianerens indsats, understreger fodbolddirektør Peter Sand.
- Juninho har ageret loyalt og yderst professionelt i hele sin tid som FCM-spiller, hvor han har været en vigtig del af truppen. Hvad enten han har spillet eller siddet på bænken, har man altid kunnet regne med en 100 procents indsats.
- Vi ønsker ham alt det bedste i fremtiden, og vi er sikre på, at hans kvaliteter og erfaringer fra dansk fodbold kommer ham til gavn hjemme i Brasilien, siger Peter Sand.
Juninho har spillet for FC Midtjylland siden 2021 og har været med til at vinde et mesterskab og en pokaltitel. Det er blevet til fem mål for klubben.
I denne sæson har han fået spilletid i 16 kampe på tværs af alle turneringer, men har tilbragte størstedelen af tiden på bænken.
Kun i Europa League har han været i aktion siden vinterpausen. Nu skal han forsøge at spille sig i startopstillingen under varmere himmelstrøg.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker